Перейти до вмісту

Перший серійний радянський літак побудовано на Відрадному

советский самолет
Літак К-1

Перший радянський літак рекомендований до серійного виробництва, К-1, було сконструйовано та побудовано саме у Відрадному у 1925 році.

Авіаційна історія Відрадного почалася 9 вересня в далекому 1920 році, коли за рішенням Ради Військової Промисловості № 15178 районі вулиці Гарматної було засновано Державний авіаційний завод № 12 (ДАЗ-12). Він був створений на базі дрібних розрізнених ремонтних майстерень, які за деякими даними використовувалися як авіамайстерні КПІ і на яких навіть будував свої літаки  Ф.Ф. Терещенко починаючи з далекого 1909 року.

Калінін разом з своїм літаком на заводі РВЗ-6 на Гарматній

Під час революції тут розташовувався Повітроплавний парк, а поруч – 5-й авіапарк. На прилеглому пустирі пізніше був організований аеродром. Під час Громадянської війни все було зруйновано. При настанні поляків в 1919 р. обладнання 5-го авіапарку евакуйовано до Москви, основний штат розкиданий по фронтах.

Літак К-1 в ангарі

У 1920р. на старому місці почалася реорганізація Київських головних авіамайстерень «Укрремвоздух», куди навесні повернули з евакуації частину обладнання. Іншу частину обладнання, а також частину особового складу розмістили на території Повітроплавального парку і сюди ж незабаром перевели 3-й Авіапарк. Таким чином, 9 вересня 1920 р. був утворений ДАЗ-12 у веденні Главкоавіа.

Лого літака К-1 та Ремвоздух -6

В травні 1923 році, після реорганізації ДАЗ-12 було переіменовано на Ремвоздух-6 під керівництвом конструктора Костянтина Олексійовича Калініна. В цьому ж році він почав працювати над літаком К-1.

Костянтин Олексійович Калінін

Хоча літак і був першим літаком рекомендованим до серійного виробництва в СРСР, в серію він не пішов. Але став базою для конструкції іншого популярного літака: К-5 (1929 року )який деякий час був основним літаком на лініях Аерофлота.

Крім конструкторської роботи, в майстернях Ремвоздуха-6 на Гарматній будували планери та ремонтували літаки та мотори.

Планер Гриф-1929 побудований на Ремвоздух-6

Про наш Відрадненський авіазавод, разом з його адресою, написано в довіднику “Биржи и рынки” Бюро съездов биржевой торговли СССР.

Адреса Ремзаводу-6 на хуторі Грушки

У 1932–1934 роках на заводі був запущений у серійне виробництво швидкісний шестимісний пасажирський літак ХАІ-1. Після 1937 року заводом було випущено літаки ОКО-1, ОКО-2 і ОКО-6 конструкції В. К. Таїрова.

25 червня 1941-го року, під час Німецько-радянської війни, завод був розбомблений. Після звільнення Києва від німецьких окупантів 6 листопада 1943-го року на заводі почали ремонтувати літаки По-2 і складати Як-3 і Як-9. Потім завод переїхав на Святошино і зараз це всім відомий завод Авіант.

 Але на цьому авіаційна історія Відрадного не завершилася. КИИГА (НАУ), Виробниче об’єднання імені С.П. Корольова, Точелектроприлад. Ці, та інші підприємства працювали на аерокосмічну галузь СРСР. Але це вже зовсім інша історія.

Авіа знімки авіазаводу під час війни, разом з садом (парк Орлятко). 1944

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *