Це, мабуть, найповніша історія київського парку Орлятко. Цей парк є визначним місцем мікрорайону Відрадний у західній частині Києва. Відрадний – це місце, де починається історична та легендарна річка Либідь (є багато легенд середньовіччя в яких описується ця річка – про справжнє походження річки я напишу в наступних дописах). Я відчув необхідність писати цю статтю, оскільки в Інтернеті є багато інформації, яка повністю або частково є неточною. Отже, я подумав, що було б чудово написати найбільш всебічну історію цього парку, який є однією з найстаріших частин мікрорайону. Ця історія буде побудована на історичних картах Києва та старих фотографіях. Я сподіваюся, що це буде жива історією – я дуже вдячний, якщо читачі напишуть мені і надішлють мені свої фотографії цього парку, щоб ми могли включити їх до цього допису і разом будувати історію.
XIX століття
Найдавніша карта з районом нинішнього Відрадного – це військовий план 1842 року Києва та околиць. Цей план дуже детальний і зображені навіть крихітні ставки чи озера. Як ми добре бачимо, на місці теперішнйого парку Орлятко немає водойм. Місцевість по суті покрита кущами та деякими полями. Це означає, що обидва стави Відрадного (у парку Орлятко та у парку Відрадний) є штучними.

Жовта дорога на вершині карти – «Житомирська дорога». Це була головна дорога в західному напрямку до того, як була побудоване Брест-Литовське шосе.
Житомирська дорога для мене є основним орієнтиром на старих картах для локалізації Відрадного. Усі в Відрадному знають місцевість, яку називають «Пересічення» або “Пєрєсєчєніє”. У дуже старі часи тут розташовувалася корчма. Ця таверна була зображена навіть на найдавніших картах, як ця. Простеживши лінію від Пересічення на південь, можна легко знайти область нинішнього Відрадного.

Така ж ситуація є і на карті 1850 року, роздільна здатність нижча, але ми можемо побачити принаймні назви географічних місць (власне парк Орлятко розташований саме на літері “Ш” назви “Шулявщина”):

У 1886 році локалізувати місцевість Орлятко стає простіше. Шулявське кладовище вже збудовано, і це добре видно на карті. Це, мабуть, одне з найдавніших місць у Відрадному, оскільки воно було відкрите з 1885 року. Наразі кладовище закрите для загальної публіки.




Вулиця, що йде до кладовища, – це нинішня Західна. Синьою стрілкою ми можемо побачити те саме поле, що зображене на карті 1846 року, тому легко знайти місце, де саме розташований парк Орлятко.

У північній частині карти ви можете побачити маленький хутір з одним єдиним будинком. Це оригінальний маєток родини Костянтина та Уляни Грушко. Вони взяли в оренду площу в 1871 році і побудували невеликий будиночок з садом. Це було початком більшого поселення Грушки (забудоване хрущовками в 60-их).
До того ж, ці карти підтверджують, що в районі нинішнього парку не було жодного озера, ставка, струмка чи річки. Отже, ставок у цьому парку повністю техногенний. Існує теорія, що в районі існував так званий Волочаївський струмок. На картах його немає. Що правда є підземна труба, яка збирає дощову воду, і цей канал є притокою річки Либідь, з’єднуючись з нею біля факультету спорту КПІ (район Індустріального Мосту).
XX століття – заснування парку Орлятко
У 1902 р. Ця територія передана новозбудованому Київському політехнічному інституту для так званого другого експериментального поля. У цій місцевості побудована станція випробувань сільськогосподарської техніки. Нижче представлені перші фактичні фотографії парку Орлятко:





На картах 1911 року вже є ця експериментальний станція політехнічного інституту:

Ставок будувався між 1912 та 1917 роками. Для порівняння ви можете побачити дві карти однієї і тієї ж місцевості, одну зі ставком та іншу без:


За часів Радянського Союзу до Другої світової війни сільськогосподарський факультет КПІ став самостійним навчальним закладом, так званим Київським сільськогосподарським інститутом або «Киевским сельско-хозяйственным институтом». Багато видань стверджують, що парк Орлятко був своєрідним господарством для комуністичної партії України. Можливо тому, що після війни тут знаходився склад сільськогосподарського постачання або «Правительственная овощебаза ЦК КПУ», де розташовані нинішні багатоквартирні будинки «Козацького». Але це насправді не вірно, фруктова ферма знаходилась поблизу Орлятко, на території нинішнього парку Відрадний. Фруктова ферма отримала назву “Совгосп Більшовик”. Парк Орлятко залишався дослідним полем із сільськогосподарським складом, приєднаним після війни.
У короткій записці в київському путівнику1926 року можна знайти згадку про наш парк Орлятко:

На карті 1939 року чітко видно ставок. Деякі додаткові споруди були приєднані до початкового набору будівель науково-дослідної станції.

Друга Світова війна
Під час другої світової війни німецькі пілоти зробили багато аерофотознімків. Після поразки Німеччини багато з цих матеріалів стали архівними документами, які були оприлюднені для широкого загалу. Ці аерофотознімки можуть розповісти нам справжню історію парку Орлятко.


Як бачите, в районі поблизу сучасного будинку культури Росток був розміщений ангар для літаків, а весь бульвар Івана Лепсе (Вацлава Гавела для нещодавно приїхавших) був фактично аеродромом. Уявіть собі, зараз в цьому місці молодь гуляє фактичною по військовій злітній смузі. Як спогад про ці часи, ми можемо побачити фотографію пілотів, які літали з парку:


Від Другої світової війни до поточних днів
Будівництво парку розпочалося з будівництва нового мікрорайону під назвою Відрадний (назва, взята від хутора, що знаходиться в тому ж районі). У 1960-і роки парк вже нагадує той, який ми знаємо зараз.Через роки зелені зони ставали меншими, але з’являлись нові будівлі (наприклад, будинок культури Корольова) та сільськогосподарський склад.





І кілька фотографій парку 60-х та 70-х років






Парк розваг та атракціони
Кожен, хто жив у Відрадному, прекрасно знає, що в Орлятко був досить великий (як для розмірів парку) парк розваг. Тут були такі атракціони:
Ромашка
Ромашка розташовувалася ось у цьому місці, тепер її немає.


Юнга


Ліфти
Фотографії немає. Знаходилися за юнгою. Трохи видно їх на фото з лодочаами нижче.
Солнишко


Лодочки (Качелі)



Вєтєрок
Фото немає

Автодром


Дитячий автодром


Павільйон гральних автоматів
Павільйон гральних автоматів згорів у 1990-х. На місці будівлі павільйону зараз сцена. Павільйон мав назву “Мальва”, там також було кафе та відеоклуб. Деякий час гральні автомати знаходились в господарській будівлі за озером.

Гральні автомати включали стандартний радянський набір:
Морской Бой

Магистраль

Городки

Авторалли

Снайпер

Баскетбол

Самолет

Більше не пам’ятаю. Пишіть в коментарях чи стояло щось іще.
Ставок з катамаранами



Это примерно год эдак 1976 !!!





Сцена (вона ж Томас, вона ж Hotel Orly)
До готелю «Орлі» та ресторану «Томас» у парку була велика дерев’яна сцена. Так званий «Літній театр». Діти полюбляли там витанцьовувати, особливо у вихідні дні. Деколи грав духовий оркестр.






За більш сучасною історією парку можна слідкувати в групі фейсбук: https://www.facebook.com/groups/parkorlyatko/
Будь ласка, залишайте коментарі та висилайте ваші історичні фото парка. Давайте разом поповнювати цю сторінку.