Перейти до вмісту

Історія будівництва Відрадного – потокова технологія будівництва

Озеро в парку Орлятко (в саду). Приблизно 1965 рік.

XV квартал житлового масиву Відрадний загальною площею 14,4 га. розрахований на 7780 жителів. У ньому розміщується 27 п’ятиповерхових великопанельних житлових будинки серії 1-464А-1, 2, 3 і 3 дев’ятиповерхових великопанельних будинка баштового типу серії 1-464А-20 загальною житловою площею 69,9 тис. м2. За директивним планом в 1964 р. передбачалося введення в експлуатацію 11 п’ятиповерхових будинків загальною житловою площею 26,4 тис. м2, інших – протягом 1965-1966 років.

Монтаж будинку 1-464А-1

Потокову забудову кварталу вели: трест Київміськбуд № 3 (генпідрядник), який виконував підготовчі роботи та облаштування підземних частин будівель, ДСК-3 – монтаж наземної частини та обробку будинків; трест Київпідземшляхбуд №1 – інженерне обладнання та благоустрій території; трест Будмеханізація – вертикальне планування території та інші земляні роботи. Прокладку зовнішніх електромереж виконував трест Київелектромонтаж, внутрішні сантехнічні роботи – Київспецбуд.

1964 – Панорама будівництва. На першому плані – Василенко 14, позаду Василенко 25

До початку будівництва трестом Київоргбуд був розроблений проект потокової забудови кварталу, що складається з двох частин: проекту організації будівництва та проектів виконання робіт по зведенню будинків та прокладання інженерних комунікацій.

1960 – макет забудови Відрадного. Спереду – проспект Гузара (Комарова)
1962 -макет району
1965 – один з проектів Відрадного

У підготовчий період будівництва були знесені застарілі будівлі, виконане вертикальне планування, прокладені магістральні мережі водопроводу, теплофікації, газопроводу та електропостачання, змонтовані трансформаторні підстанції, встановлені збірно-розбірні побутові споруди для робітників, прорабів, диспетчерська, технічний кабінет, тимчасові дороги і т. і.

1962 – нові збудовані п’яиповерхівки на Відрадному

В основний період здійснювалися роботи з прокладання внутрішньоквартальних інженерних мереж, зведення житлових будинків, облаштування постійних доріг та благоустрою території.

1962 – забудова Відрадного

До початку завезення на будівництво збірних конструкцій та матеріалів виділили приоб’єктні складські майданчики та встановлені вказівні знаки та таблички з назвами складованих елементів, номерами будинків та захваток.

1962 – Можливо Донця 11

Вертикальне планування території, прокладка підземних комунікацій, облаштування підземних частин будівель та доріг виконувалися з випередженням термінів зведення наземної частини з таким розрахунком, щоб будинки монтувалися на повністю обладнаній та спланованій території.

1962 – будівництво Відрадного

Будівництво кварталу було розділено на 2 черги. Перша охоплювала територію з будинками, що вводяться в експлуатацію в 1964 р (мал. 1), друга територію будівництва 1965- 1966 рр.

1964 – будинки першої черги 15-го кварталу Відрадного. Схема потоків забудови.

Монтаж наземної частини будинків першої черги було розпочато після закінчення робіт по влаштуванню інженерних комунікацій, які в цей час виконувалися вже на другій черзі. Розбивка кварталу на черги дозволила територіально розмежувати та поєднати в часі роботи з інженерної підготовки та зведення наземної частини будівель.

Схема будівництва 15 кварталу Відрадного

Спорудження підземних частин будинків було поєднане з роботами по інженерному обладнанню території. При цьому прокладка розвідних внутрішньоквартальних мереж здійснювалася одночасно з монтажем нульових циклів, а облаштування вводів та випусків мереж – після їх закінчення. Потім прокладалися тимчасові дороги зі збірних залізобетонних плит. Використовувати постійні дороги в період будівництва не представлялося можливим, так як їх проїжджа частина не забезпечувала пропуск панелевозів.

1963 – забудова Відрадного
Показники будівництва

Забудова кварталу велася комплексним будівельним потоком, що охоплює роботи з інженерного обладнання території, зведення житлових будинків та благоустрою. Було створено 11 об’єктних потоків: з вертикального планування території, прокладання зовнішніх мереж каналізації, водопроводу, теплофікації, газопроводу, облаштування мереж електропостачання та слабкострумових мереж, водостоків, доріг, благоустрою території та два паралельні потоки зі зведення житлових будинків.

Кожен з цих двох потоків складався з шести спеціалізованих – з механізованої розробки котлованів, монтажу підземної частини будинків; монтажу наземної частини та влаштування покрівлі; оздоблювальним, сантехнічним та електромонтажними роботами.

1963 – Один з будинків на Відрадному. На жаль не можу розпізнати.

Послідовність будівництва житлових будинків кожним з об’єктних потоків була намічена з урахуванням прийнятої черговості виконання робіт з інженерного обладнання території кварталу та характеру трасування внутрішньоквартальних підземних комунікацій, які частково прокладалися з використанням підвалів.

1963 Написано, що дитячий садок 368, але зараз цей номер на знаходиться на Відрадному.
1965 – Ще один дитячий садок. Хто ідентифікує?

Ретельна підготовка до потокового будівництва дозволила здійснити забудову кварталу в повній відповідності з проектом організації робіт. У початковий період будівництва дещо відставала прокладка підземних комунікацій. Тому, в зв’язку зі стислими термінами будівництва житлових будинків, в 1964 р монтаж наземної частини будинків №№ 78, 98, 101, 102 було розпочато в установлений графіком потоку термін до закінчення всіх робіт з інженерного обладнання території першої черги кварталу. У червні 1964 року було досягнуто випередження в роботах з прокладання інженерних мереж по відношенню до зведення будівель, тому їх монтаж в подальшому здійснювався на обладнаній та спланованій території.

1965 – приклад озеленення дворів

Основні конструкції монтувалися човниковим способом з транспортних засобів за погодинними графіками завезення та монтажу. Монтаж перемичок, сходових площадок та маршів, панелей підготовки під підлоги проводився з приоб’єктних майданчиків, розташованих в зоні дії крана.

1965. Школа номер 52
1965 Школа номер 52

На будівництві працювали баштові крани С-419. Конструкції на будинок при монтажі з транспортних засобів доставляли два напівпричепа НАМИ-790, тягач МАЗ-210 та панелевоз ПФ-2. Елементи, що не монтуються з транспортних засобів, доставлялися автомашинами зі спеціальними причепами-майданчиками. Розвантаження та складування елементів виконувалися баштовим краном та автокраном К-52. Завезення та зберігання добірних елементів проводилися в обсязі потреби на 1 поверх будинку.

1965 – Вулиця Героїв Севастополя “П’ятихатки”

Монтаж конструкцій наземної частини будинку тривав 30 днів, після чого бригада монтажників, до переходу на наступний будинок, протягом 6 днів проводила монтаж карниза та пристрій підготовки даху. Паралельно з монтажними роботами на одній захватці, на інший – виконувалися внутрішні сантехнічні та електромонтажні роботи, зашпаровувалися внутрішні стики панелей.

1966 – Гузара (Комарова), дивлячись в бік Героїв Севастополя. Будується 26 школа.

Оздоблювальні роботи велися посекційно після повного закінчення монтажу будинку та влаштування покрівлі над першою секцією.

1967 – Діти купаються у ставку парку Орлятко (саду)

Роботи з благоустрою території кварталу здійснювалися паралельно зі зведенням будівель та закінчувалися на кожній ділянці території до моменту введення їх в експлуатацію. Благоустрій біля будівель виконувалося одночасно з їх оснащенням.

1966 – Героїв Севастополя 18, 16, 14, 12

Досягнуті на потоковому будівництві кварталу техніко-економічні показники наведені в таблиці 2.

1966 Можливо хтось ідентифікує свій двір

Загальний економічний ефект від впровадження потокових методів при будівництві будинків I черги кварталу склав 40,8 тис. карбованців. В результаті здійснення будівництва XV кварталу житлового масиву Відрадний поточними методами було досягнуто скорочення тривалості зведення житлових будинків, підвищення продуктивності праці, зниження трудомісткості робіт, поліпшення використання будівельних машин, економія заробітної плати, експлуатації механізмів, накладних витрат, покращено якість робіт.

1966 – так само, можливо хтось ідентифікує свій двір

Інженери В. Черебилло та А. Груша

Проблеми з будівництвом

Окрім позитивних моментів, під час будівництва Відрадного також виникли деякі проблемі з якістю.

Панорамы Отрадного

Фото — Віктор Максименко. https://www.google.com/maps/contrib/104418754836870112274/photos/@50.4285634,30.5112894,12z/data=!3m1!4b1!4m3!8m2!3m1!1e1
Фото Виталий Ткаченко – AF1QipMxbZWbCLkMV52F40FnRiy0qCQfi0DQHh6YRKyi=h1440 (1920×1440) (googleusercontent.com)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *