Перейти до вмісту

Історія будівництва Відрадного – 1959

А ви знали що у 1959 році у Відрадному планувалося:

  • 7 типових триповерхових комунальних гаражів-готелів на 200 машин в кожному
  • На Гузара (вулиця Ново-Борщагівська), в районі новобудови за номером 26 та автозаправки великий громадський центр, включаючи районний будинок культури (в парковому масиві), кінотеатр та універмаг. Передбачалося також облаштування площі та відведення місця для стоянки автомашин.
  • Замість озера в парку Орлятку (саду) – стадіон. Озеро мало бути осушеним.
  • Невелике озеро (водойма) за кінотеатром Тампере

Та багато чого іншого… Ось як планували Відрадний у 1959 році:

Житловий масив в районі хутора Відрадний

Детальний проект житлового масиву

Житлове будівництво 1959-1965 рр. в Києві буде здійснюватися великими масивами. Один з них, спроектований в інституті «Київпроект», розташований поблизу селища Відрадного, в південно-західній частині Жовтневого району міста. Територія його, обмежена вулицями Гарматна, Ново-Ніжинська та Бульварна, займає 331 га. Площа нового житлового і культурно-побутового будівництва разом з вулицями складає 216 га. Тут же розмістяться комплекси вищого навчального закладу та лікарні, а також мікрорайонні сади.

Місцевість відрізняється спокійним рельєфом, за винятком східної частини, де на окремих ділянках є схили до 8 -10%. Інженерно-геологічні умови території сприятливі для багатоповерхової забудови. Район забезпечений всіма видами інженерного обладнання: поблизу проходять головний Либідський колектор, газова магістраль. В даний час масив що будується пов’язаний з містом тільки автобусом: в недалекому майбутньому тут планується прокласти трамвайну лінію.

За проектом планування головною транспортною магістраллю масиву (ширина 40 м) стане Ново-Борщагівська вулиця.

Намічена раніше планувальна сітка вулиць мала ряд недоліків. Вона утворювала невеликі квартали площею від 4 до 8 га, перерізала існуючі радгоспні сади. Тому в неї довелося ввести корективи: зберегти зелені насадження та укрупнити житлові квартали, організувавши ряд мікрорайонів площею від 12 до 36 га. На масиві передбачено розмістити 258 п’ятиповерхових будинків загальною житловою площею 521.1 тис. м2. У центрі масиву буде розташовано шість «точкових» односекційних дванадцяти поверхових будівель. В основу проектування покладено типова серія 1-438, причому всього розміщено 192 чотирьохсекційних будинку (1-438-6) і 36 двосекційних (1-438-5). Надалі не виключена можливість заміни їх іншими близькими за габаритами типовими будівлями, які будуть прийняті в будівництві наступних років. Наприклад, великопанельними будинками виробництва київського домобудівного комбінату. Слід зазначити, що будинки серії 1-438 мають ряд недоліків. Зокрема, незважаючи на застосування розробленого Київпроектом варіанту типового проекту 1-438-6 (на 20 однокімнатних і 60 двокімнатних квартир), вони не вирішують важливого містобудівного питання правильного співвідношення квартир (20% однокімнатних, 60% двокімнатних і 20% трикімнатних). Як видно з таблиці, такого співвідношення квартир досягти не вдалося:

Співвідношення квартир у Відрадному

На масиві запроектовано 10 двухкомплектних шкіл на 9 200 учнівських місць (з них одна вже побудована), а також дві школи-інтернату, 20 дитячих садків, стільки ж ясел, 2 широкоекранних кінотеатру, районний будинок культури, 2 клуби, будинок піонерів, 2 поліклініки , 2 банно-пральних комбінату, універмаг. Крім того, тут буде побудовано 23 триповерхових будівлі кооперованих підприємств. У них розмістяться продовольчі та промтоварні магазини, їдальні, аптеки, відділення зв’язку, майстерні побутового обслуговування: дев’ять господарських блоків відводиться для самодіяльних напівмеханізованих пралень, контор домоуправлінь, складських та інших приміщень. Для їх розміщення можуть бути також використані цокольні поверхи. Розміщуючи житлові будинки, архітектори застосовували в кожному конкретному випадку комбінації різних прийомів: невеликі замкнуті групи будівель з просторими озелененими дворами, малу забудову внутрішньо квартальних просторів та ін. При постановці будинків фасадом до вулиці залишені озеленені відступи шириною не менше 10 м. В умовах більш складного рельєфу (північно-східна частина масиву) застосовувалося вільне планування. На масиві запроектовані майданчики гаражів-боксів. Надалі тут намічено побудувати 7 типових триповерхових комунальних гаражів-готелів на 200 машин в кожному. У кожному мікрорайоні масиву створюється мережа лікувальних закладів культурно-побутового обслуговування і загальні сади з фізкультурними майданчиками. Території мікрорайонів чітко зоновано. При плануванні максимально використовувався рельєф, житлові будинки розмішалися з урахуванням найкращих умов інсоляції квартир. Внутрішньо квартальні проїзди проектувалися найменшою протяжності і з мінімальною площею замощення. Зелені насадження концентрувалися в мікрорайонні сади.

Квартал що біля кінотеатра Тампере з описом споруд. Гараж-Готель присутній…

У проекті планування масиву вдалося вирішити питання найкращої орієнтації. Наприклад, з 234 будинків (не включаючи існуючі та споруджувані будівлі) в несприятливу сторону горизонту (від 315 ° до 30 ° для II кліматичного району) повернено 20 головних фасадів (8.5% всіх фасадів) і 844 житлові кімнати в квартирах, що не мають двостороннього освітлення, при загальній кількості 30984 кімнат.

Установи повсякденного обслуговування розміщені рівномірно по території масиву. Ділянки дитячих садків та ясел розташовуються в глибині кварталів, здебільшого безпосередньо примикаючи до внутрішньо квартальних садів. Шкільні ділянки, що мають вхід з вулиці та будівлі шкіл відокремлені від проїздів достатнім відступом (не менше 20 м). вносять необхідну різноманітність в забудову вуличного фронту кварталу. Будинки кооперованих підприємств розміщені по фронту забудови. Гаражні майданчики мають безпосередній виїзд на вулицю та ізольовані від житлової зони. Установи районного значення розташовані в центральній частині масиву. На головній магістралі – Ново-Борщагівської вулиці – створюється громадський центр. Тут будуть побудовані районний будинок культури (в парковому масиві), кінотеатр та універмаг. Передбачається також облаштування площі та відводиться місце для стоянки автомашин.

Призначення території
Графічне відображення використання території

Система внутрішньо квартальних проїздів та доріжок розділяється на:

  • Одно-смугові шириною 3.5 м.,
  • Суміщені з пішохідним рухом: тротуари шириною 2.6 м.
  • Розраховані на випадковий проїзд машин і пішохідні доріжки шириною 1.5 м.

Це забезпечує зручний доступ до житлових будинків та інших будівель у кварталі та в водночас виключає транзитний рух. Проїзди, як правило, тупикові, з майданчиками для роз’їзду машин, в окремих випадках кільцеві.

Нумерація кварталів

Внутрішньо-квартальний простір, не зайнятий будівлями, господарськими дворами, озеленюються. Зелені насадження загального користування передбачаються як загально-районні, так і внутрішньо квартальні. У кварталах 14 і 16 будуть створені районний парк культури та відпочинку площею 43 га. районний стадіон із зеленим масивом площею 19 га. а також побудовано ряд будівель культурного призначення. В даний час ця територія зайнята фруктовими садами і господарськими будівлями радгоспу. Надалі в міру природного відмирання фруктових дерев вони будуть поступово замінюватися парковими декоративними.

Стадіон замість озера у парку Орлятко
Парк Орлятко з описом вулиць
Розподілення території
Техніко-економічні показники

Частина території кварталів відводиться під зелені масиви загального користування -мікрорайонні сади, максимально наближені до багатоповерхових житлових будинків. Їх загальна площа – 13,3 га (від 1.5 до 5 га в кожному кварталі). Проектом передбачається, що вони будуть закладені одночасно з початком забудови масиву, і відразу ж почнуться роботи по їх благоустрою. Вся площа зелених насаджень загального користування (крім великого зеленого масиву при стадіоні, а також бульварів та вуличних насаджень) складе 56 га. т. е. майже 10 м2 на 1 жителя.

Г. Слуцький Ш. Теслер, архітектори. І. БРОНШТЕЙН, інженер-економіст

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *